حس حضور در طبیعت را با ما به ارمغان آورید

معرفی سیستم هیدروپونیک و کاربرد آن در دیوار سبز

  • خانه

هیدروپونیک، هر آنچه درباره کاشت گیاه می دانید فراموش کنید !

زمانی که صحبت از کاشت و رشد گیاه می شود ذهن آدمی ناخودآگاه به سمت سه واژه آب، نور و خاک می رود، المن هایی که برای رشد و پرورش گیاه به نظر ضروری می رسد؛ اما کاشت گیاه به روش هیدروپونیک تغییر اساسی در این تعریف ایجاد کرده و توانسته به طور کلی نیاز به خاک را در پروسه کاشت و پرورش گیاهان حذف نماید.

هیدروپونیک چیست ؟

هیدرو (Hydro) به معنای آب و پونیک (ponic) به معنای سیستم پرورشی است که نیازی به خاک  ندارد، از این جهت آب کشت واژه ای است که به عنوان هیدروپونیک در زبان فارسی استفاده می شود. همانطور که گفته شد در کشت گیاه به روش هیدروپونیک هیچگونه خاکی نیاز نمی باشد و گیاه در بستر آبی کاشته می شود و به همین سبب هیدروپونیک شیوه ای فوق العاده برای نصب و اجرا دیوار سبز عنوان می شود.

در روش هیدروپونیک چگونه میتوان بدون خاک گیاهان را کشت داد؟

خاک بستر فیزیکی رشد گیاه، تامین کننده اکسیژن، مواد معدنی و همچنین از عوامل مهم فتوسنتز درگیاهان است. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه یک بستر آبی میتواند این دست از نیازهای گیاهان را برطرف سازد. جواب ساده است استفاده از مواد مغذی گیاه به صورت مستقیم؛ در روش هیدروپونیک گیاهان از طریق محلول های آبی هر آنچه که برای رشد خود نیاز داشته باشد را بدست می آورند و دیگر نیازی به فرایند جذب مواد معدنی مانند آهن از طریق ریشه گیاه وجود نخواهد داشت.

سیستم هیدروپونیک و دیوار سبز

آنچه که امروزه در جوامع توسعه یافته قابل رویت است اهمیت به فضای سبز و حضور طبیعت و گیاهان در زندگی روزمره است. این تقاضا در حال حاظر به مرحله ای رسیده است که گرین وال (Green Wall) و یا دیوار سبز  به یکی از محبوب ترین تِرند های روز دنیا برای دیزاین و دکوراسیون در اماکن اداری، مسکونی و … تبدیل شده است. اما انچه که یک دیوار سبز را بی نقص و جذاب تر می کند سیستم هیدروپونیک می باشد. بدون شک حذف خاک در اماکن روبسته ای نظیر اماکن مسکونی و هتل ها می تواند یک ویژگی مثبت تلقی شود چرا که فرسایش و پراکندگی خاک همواره معضلی است که به مرور زمان دامن گیر اطرافیان می شود. علاوه بر آن با غذا رسانی بهینه و دقیق تری که در سیستم هیدروپونیک در یک گیاه اجرا می شود، می توان از رشد و طول عمر گیاهان دیوار سبز نیز اطمینان بیشتری حاصل کرد.

انواع روش های کشت گیاه در سیستم هیدروپونیک

سیستم های هیدروپونیک مزایا معایب
کشت عمیق آبی

هزینه پایین.
سادگی در اجرا.

محلول های غذایی متنوع.
 بر روی هر گیاهی قابل کشت نیست.

سیستم مکنده (Wick)

عدم نیاز به جریان برق.
سادگی در اجرا.

این روش مناسب برای گیاهان کوچک است.
تکنیک فیلم های غذایی (NFT)

رشد سریع گیاهان.

 عدم نیاز به تایمر.

در گذر زمان پمپ ها مستعد گرفتگی هستند.
 در صورت عدم رسیدگی امکان از بین رفتن گیاه وجود دارد.

سیستم جریان و تخلیه (Ebb & flow)

عدم نیاز به مراقبت کوتاه مدت.
 ترکیب های غذایی به طور خودکار قابلیت بازیافت و استفاده چندباره دارد.

پیچیدگی زیاددر گذر زمان پمپ ها مستعد گرفتگی هستند.
مناسب برای گیاهانی است که می توانند خشکی را کنترل کنند.

روش قطره ای

کنترل قوی تر.
قابل اجرا برای هر نوع گیاه.

نیاز به پیچیدگی زیاد.
نیاز به تایمر.

آیروپونیک (هواکشرت)

امکان کشت و رشد برای هر نوع گیاه.
عدم نیاز به آب زیادرشد سریع گیاهان.

هزینه بالا تر نسبت به سایر روش ها.
 در هر مکانی قابل نصب واجرا نمی باشد.

هزینه نصب و اجرا دیوار سبز به روش هیدروپونیک

توجه داشته باشید که هیدروپونیک یک سیستم است و همانطور که در تیتر قبلی گفته شد به چندین روش مختلف قابل اجرا است. همچنین جدا از سیستم هیدروپونیک، گیاهان مورد استفاده در گرین وال نیز با توجه به نژاد و گونه هزینه یک دیوار سبز را به کلی متفاوت می سازد. مشاورین شرکت جهان سبز قادرند تا با توصیف از گرین وال مدنظرتان شما را راهنمایی کنند.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *