حس حضور در طبیعت را با ما به ارمغان آورید

روف گاردن چیست |معرفی روف گاردن و مزایای آن

 • خانه

روف گاردن، در طبیعت زندگی کنید

روف گاردن اوج تلفیق انسان و طبیعت است، روف گاردن یعنی همراه شدن طبیعت در زندگی.

روف گاردن و بام سبز

روف گاردن را می توان یکی از نوین ترین شیوه های دکوراسیون خارجی نامید که در حال حاظر در بین جوامع توسعه یافته محبوبیت بسیاری دارد. روف گارن متشکل از طراحی و نصب گیاهان بر روی سقف اماکن مختلف می باشد که به روش های مختلفی قابل انجام است.

انواع روف گاردن

روف گاردن ها شامل طرح و انواع بسیاری می شوند که به صورت کلی به سه گروه گسترده، متراکم و مدولار  تقسیم می شوند. روف گاردن های نمیه متراکم و ترکیبی از سایر انواع روف گاردن ها هستند که مشتکل از سه روف گاردن نام برده ایجاد می شوند.

1. روف گاردن گسترده (extensive)

اگر زیبایی را در سادگی می دانید این بام سبز انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. روف گاردن گسترده همانطور که از نامش پیداست بام شما را به یک زمین سبز بزرگ تبدیل می کند. در این نوع روف گاردن از گیاهانی استفاده می شود که ریشه عمیقی نداشه باشند که سبب محدودیت در کشت گیاهان ایجاد می شود، اما عدم نیاز به آب یاری، نگهداری آسان و هزینه پایین تر نسبت به روف گاردن intensive مزیت بزرگی در بام سبز گسترده ایجاد کرده است.

روف گاردن و بام سبز
نمونه ای از روف گاردن گسترده

2. روف گاردن متراکم (intensive)

در روف گاردن متراکم خبری از محدودیت هایی که در روف گاردن گسترده وجود دارد نیست و می توانید اقدام به کشت گیاهان متنوع و حتی درخت کرد. اما برای انجام این تشکیلات باید مواردی نظیر متراژ و تحمل سقف را در نظر داشت. روف گاردن متراکمبه مراقبت های گوناگونی از جمله آبیاری منظم و باغبانی نیاز دارد. در بام سبز متراکم شما این امکان را خواهید  داشت تا پیاده رو، آلاچیق، نیمکت و به عبارتی یک پارک شخصی در ملک خود تأبیه کنید.

روف گاردن و بام سبز
روف گاردن متراکم

3. روف گاردن مدولار (modoular)

برخلاف دو بام سبزی که به آن ها اشاره شد، بام سبز مدولار نیزی به زیر ساخت پیچیده ای ندارد و گیاهان به صورت معمولی یا هیدروپوینک در محفظه هایی قرار گرفته و با ظاهری مدرن به بام شما زینت می دهند. نگهداری از این این روف گاردن می تواند به صورت دستی و خودکار صورت بگیرد، ضمن اینکه هزینه آن می تواند نسبت به روف گاردن های متراکم و گسترده کم تر باشد.

 روف گاردن مدولار
روف گاردن مدولار

مزایای استفاده از روف گاردن

اگر محیطی برای نصب روف گاردن دارید دریغ نکنید، این پیشنهاد جهان سبز  سازه کیمیاست ! چرا که روف گاردن از هر زاویه ای دارای نکات مثبت و قابل توجه ای است که به آن ها خواهیم پرداخت.

1.  با روف گاردن از رقیبان سبقت بگیرید

اگر شما مالک رستوران، کافه یا هر نوع کسب و کاری هستید که سرکارتان با مشتری است. روف گاردن به طور محسوسی به یاری شما خواهد آمد. اضافه شدن یک بام سبز رنگ زنده  با یک فضای بی جان معماری شده برای چه کسی جذابیت نخواهد داشت؟ با نصب و طراحی روف گاردن شما به طور پیش فرض می توانید محل کسب و کار خود را تبدیل به یک پاتوق محبوب بین مشتری ها کنید و از رقیبانتان پیشی بگیرید.

2.  لوکس بودن همیشه گران نیست

تصور کنید مالک یک خانه شخصی هستید و تمایل به بازسازی یا تغییر دکوراسون آن دارید، نقاشی، سرامیک های جذاب استفاده از وسایل راحتی در پشت بام یک ملک به شما احساس آزادی بیشتری خواهد داد و سبب چند کاربره شدن منزلتان می شود. حال به این فکر کنید که این پشت بام همانند یک جنگل کوچک در آسمان منزل شماست و می توانید با یک تخت آویز و کتابی در دست ساعت ها مشغول به لذت بردن از طبیعت کوچک خود شوید. احساس متفاوت بودن بی شک کوچک ترین حس و حالی است که به شما منتقل خواهد شد.

آنچه گفته شد مثالی از یک روف گاردن بود، حال شما به این بیاندیشید که یک روف گاردن چطور می تواند به زیبایی مکان مدنظرتان کمک کند.

3.  آلودگی صوتی محیط را کاهش دهید

از نظر علمی ثابت شده است که گیاهان می توانند سبب عایق شدن و کاهش سر و صدای اطراف خود شوند روف گاردن نیز از این قضیه استثنا نمی باشد.

4.  در زیبایی شهر خود سهیم باشید

فراموش نکنید که تنها شما نیستید که از زیبایی بصری بام خود قرار است لذت ببرید. روف گاردن به زیبایی محیط کمک کرده و سبب چشم نوازی هر تماشاگری خواهد شد. چند لحظه تصور کنید که در حال قدم زدن بین خانه هایی هستید که تماما با روف گاردن زینت یافته اند … 

حس حضور در طبیعت با روف گاردن

معایب روف گاردن، آن روی سکه

تا کنون به مزایای روف گاردن پرداختیم و از خوبی های این طبیعت اهلی صحبت کردیم. اما بهتر است بدانید که گاهی طبیعت مسبب سختی هایی نیز می شود.

 • سقفی می تواند میزبان روف گاردن باشد که قابلیت تحمل وزن بخصوصی را
  داشته باشد چرا که با کاشت و نصب و قراردهی لوازم محتلف، وزن بام تا حد زیادی
  افزایش می یابد و حائز اهمیت است که پیش از اجرای روف گاردن کارشناسان از پروسه
  خود اگاهی کامل داشته باشند.
 • شاید روف گاردن برای آن دسته از آدم هایی که احساس مسئولیت ندارند
  مناسب نباشد. به هر حال روف گاردن متشکل از موجودات زنده ای به نام گیاه است ! و
  گیاه نیز به رسیدگی های مشخصی همچون هرس کردن، آب یاری و دریک واژه نیاز به توجه
  دارد.  به ویژه در روف گاردن هایی که به صورت متمرکز و نیمه متمرکز ایجاد شده باشند.
 • هرنوع گیاهی مناسب کاشته شدن در روف گاردن نخواهد بود. بنابراین پیش
  از هرگونه اقدام شخصی اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید.

هزینه روف گاردن چقدر است؟

متاسفانه روف گاردن یک کالای مشخصی نیست که بتوان روی آن برچسب قیمت زد. روف گاردن پروژه ای است که فاکتورهای متعددی در آن سهیم هستند و مجموعه آن ها سبب برآورد قیمت می شود. نوع روف گاردن (متمرکز، مدولار و گسترده)، نوع گیاهان انتخابی، زمان انجام پروژه و مساحت بام از مهم ترین فاکتورهایی هستند که سبب قیمت گذاری یک پروژه روف گاردن می شوند. اگر تمایل به دریافت مشاوره دارید می توانید از راه ارتباطی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را بپرسید.

طراحی روف گاردن

همان طور که گفته شد طراحی روف گاردن به انواع مختلفی مانند متمرکز، مدولار و … قابل اجرا است. شرکت جهان سبز سازه کیمیا مجری و طراح روف گاردن و بام رویایی شما خواهد بود. کافی است تا با کارشناسان ما تماس بگرید و از طرحی که در ذهن شما ایجاد شده نظر بخواهید.


تماس و مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *