حس حضور در طبیعت را با ما به ارمغان آورید

10 مزایای استفاده از دیوار سبز (green wall)

  • خانه
به این مطلب امتیاز بدهید 4.4/5

دیوار سبز چیست؟

در مقاله معرفی دیوار سبز یا گرین وال به طور کامل پیرامون این زیبای سبز صحبت شد. اگر بخواهیم اشاره ای به  تعریف این زیبای سبز داشته باشیم:

دیوار سبز یا گرین وال فضای سبزی است که با استفاده از گیاهان متنوع پوشیده شده است و می تواند به صورت عمودی و مستقل بر روی یک دیوار داخلی یا خارجی  نصب شود.

در این مقاله به 10 تا از ویژگی هایی که یک دیوار سبز برای شما به ارمغان می آورد بحث خواهیم کرد.

1. زیبایی دیوار سبز بر کسی پوشیده نیست

وجود گیاهان سرسبز و متنوع چه  در یک محیط داخلی یا خارجی از اصلی ترین ویژگی هر گرین والی است. تماشای یک دیوار سبز نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیانتان نیز جذابیت خواهد داشت.  با این حال مهم ترین ویژگی دیوار سبز زیبایی بصری آن نمی باشد و در ادامه مطلب به سایر مهربانی های  گرین وال اشاره خواهیم داشت!

2. با دیوار سبز هوای پاک تری تنفس کنید

بسیاری از گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز قابلیت فتوستنز دارند و سبب جذب گاز کربن دی اکسید و تولید گاز اکسیژن می شوند. به طور علمی،  هر 1 متر مربع گرین وال سالانه 2.3 کیلوگرم گاز کربن دی اکسید را به خود جذب کرده و 1.7 کیلوگرم در سال گاز اکسیژن تولید می کند. بنابراین شکی بر تمیز تر بودن هوای یک محیطی که از دیوار سبز استفاده کرده است نخواهد بود.

3. دیوار سبز سبب کاهش آلودگی صوتی می شوند

آیا می دانستید که دیوار سبز همانند یک عایق صوتی عمل می کند و سبب کاهش نویز و آلودگی صوتی می شود؟ اثبات شده است که در مکانی که از گرین وال استفاده می شود (چه گرین وال داخلی و چه خارجی)، 41 درصد نسبت به یک مکانی که به صورت معمولی معماری شده است ساکت تر و برون دهی صدای کمتری دارد.

4. با طبیعت زندگی کنید و سالم تر باشید

طبیعت همواره به انسان ها لطف و خدمات بی بدیلی داشته است. استفاده از یک فضای سبز در محیط داخلی سبب کاهش یافتن پرش چشم، سردرد، گلودرد و خستگی می شود. در همین راستا جالب است بدانید، دفاتر اداری که از فضاهای سبزی مانند فلاور باکس و گرین وال استفاده می کنند آمار سرماخوردگی  کمتری دارند.

5. متفاوت بودن را  با دیوار سبز تجربه کنید

گرین وال ها به ویژه گرین وال های هیدروپونیک از جدید ترین ترند های دکوراسیون داخلی و خارجی محسوب می شوند و قدمت آن در ایران کمتر از 10 سال است. از این جهت استفاده از دیوار سبز در ایران به همه گیری جامعی دست نیافته (متاسفانه!) و بسیاری از کسب و کار ها از آن غافل هستند. اگر از نظر تجاری نگاهی به گرین وال ها داشته باشیم می توانیم آن را یک دکوراسیون فوق العاده برای کسب کارهایی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها و اماکنی که با مشتری سر و کار دارند محسوب کنیم. چرا که قطعا این دکوراسیون می تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی عمل کند و مشتریانی را صرفا به دلیل زیبایی و منحصر به فرد بودن خود جذب کند.

6. با دیوار سبز ارزش دارایی خود را بالا ببرید

دیوار سبز به شما این تضمین را می دهد که ارزش و کلاس کار دارایی شما بیشترشود! با این که دیوار سبز قابلیت حمل و جابجایی در محیط های مختلفی دارد، شما می توانید با نصب گرین وال در یک پروژه مسکونی، تجاری و حتی پروژه های نیمه تمام ارزش دارایی خود را بالا ببرید.

گواهی LEED

در همین قضایا بهتر است درباره leed نیز بدانید. leed  (رهبری در طراحی و انرژی)  یک گواهی بین المللی است که نخستین بار در کشور آمریکا به منظور امتیاز دهی و برتری اماکنی که از محیط سبز در ملک یا دارایی خود استفاده می کنند ایجاد شد. خوشبختانه در کشور عزیزمان، leed نیز با نام شورای ساختمان سبز ایران فعالیت دارد و با اماکنی که از پروژه هایی نظیر لنداسکیپ، روف گاردن، گرین وال و در کل اقداماتی که به گسترش فضای سبز کمک می کنند گواهی لید اعطا می کند.

7. دیوار سبز محیط داخلی شما را بزرگ تر نشان می دهد

روش های متعددی برای بزرگ تر جلوه دادن یک محیط داخلی وجود دارد که دیوار سبز یکی از آنهاست. استفاده از تابلوی سبز و یا گرین والی به ابعاد 5 متر مربع در یک محیط 70 متری 20 تا 27 درصد سبب بزرگنمایی آن محیط می شود. بنابراین دیوار سبز نتها می تواند یک انتخاب مناسب برای محیط های کوچک باشد بلکه به بزرگنمایی آن نیز  کمک می کند.

8. فضای سبز بیشتر، استرس کمتر

گیاهان ماهیتی آرام و صلح انگیز دارند و استفاده از آن ها در هر قالبی می تواند سبب کاهش استرس و افزایش تعاملات انسانی شود. زندگی یا کار کردن در محیطی سبز، انسان ها را به یک دیگر نزدیک تر می کند و مانع بروز استرس و کاهش عصبانیت افراد می شود.

9.  دیوار سبز در کاهش مصرف انرژی به شما کمک خواهد کرد

همان طور که در تیتر های قبلی اشاره شد گیاهان همانند یک عایق رفتار کرده و سبب کاهش آلودگی صوتی می شوند. حال توجه داشته باشید  که دیوار سبز می توانن با حفظ دمای محیط، در حفظ گرما در فصول سرد و کاهش انعکاس نور خوررشید در تابستان در ذخیره انرژی به شما یاری برساند.

10. دیوار سبز وقت شما را طلف نخواهد کرد!

شاید تصور بسیاری بر این باور باشد نصب یک دیوار سبز نیاز به مراقبت و رسیدگی های مکرر خواهد داشت که کاملا صحیح است. یک گرین وال از گیاهان زنده تشکیل  شده است و گیاهان نیز مانند سایر موجودات زنده نیاز به توجه دارند! اما …

اما  نه هر دیوار سبزی، دیوار سبز هیدروپونیک به شما تمام مزایای گفته شده  را بدون ایجاد مزاحمت و رسیدگی پی در پی به ارمغان  خواهد آورد. زیرا دیوار سبزی که با سیستم هیدروپونیک ایجاد شده باشد، توسط تایمر، به صورت خودکار آبیاری می شود و به دلیل عدم استفاده از خاک (در سیستم هیدروپونیک گیاهان در آب کاشته می شوند) از خاکروبه هایی که مرور زمان توسط گیاهان و شرایط جوی ایجاد می شود جلو گیری می کند.

نتیجه گیری

صحبت از فواید گیاهان  و دیوار سبز محدودیت ندارد و اگر خارج از حوصله شما عزیزان نبود، ما قادر بودیم تا سطر ها از فواید این موجودات بی آزار و دوست داشتنی صحبت کنیم. شما می توانید با دنبال کردن ما در صفحات اجتماعی بیشتر راجع  به گیاهان و گرین وال بدانید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *