حس حضور در طبیعت را با ما به ارمغان آورید

مقایسه دیوار سبز هدیروپونیک با دیوار سبز معمولی

  • خانه
green_wall

در مقاله معرفی گرین وال هیدروپونیک به توضیحات لازم پیرامون این سیستم پرداخته شد، حال اگر توجه شما به سیستم هیدروپونیک جلب شده است و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون آن دارید در این مقاله به بررسی چندی از مزایای استفاده از سیستم هیدروپونیک و مقایسه آن با روش های معمولی خواهیم داشت و پیش از آن به تعریف یک سری از مفاهیم خواهیم پرداخت.

دیوار سبز معمولی

آنچه که ما در این مقاله به عنوان دیوار سبز معمولی از آن یاد می کنیم دیوار سبز مدولار خواهد بود. معمولی بودن به منظور بد بودن این روش اجرا نخواهد بود و بلکه دیوار سبز مدولار به دلایلی از محبوبیت خاصی نیز برخور دار است که در ادامه مطلب به آن اشاره گردیده.  

دیوار سبز هیدروپونیک

در مقاله دیوار سبز هیدروپونیک به تعریف این سیستم و روش های اجرای آن پرداختیم. اگر بخواهیم خلاصه ای از آن را بازگو کنیم می توانیم بگوییم که، Hydroponic یا آبکشت شیوه ای از گشت گیاه است که بستر خاک در آن حذف شده و گیاهان در آب (hydro) کاشته و پرورش داده می شوند و تمامی مواد غذایی که گیاهان از طریق خاک دریافت می کردند با استفاده از جایگزین هایی مانند محلول غذایی که از طریق سرنگ وارد آب گیاهان می شود تامین می گردد.

هیدروپونیک؛ آینده گیاهان

جهان امروزی ما با سرعت زیادی در طی تغییر و تحول است. غیر ممکن های دیروز، امروزه به یک عادت تبدیل شده اند. ارتباط جمله پیشین با این مقاله در غیرممکن دانستن رویش گیاهان بدون خاک گره خورده است. شاید اگر روزی به مردم عادی و حتی کشاورزان و متخصصان این عرصه از عدم نیاز خاک برای رشد گیاهان می گفتیم باورش غیر ممکن بود اما امروزه با وجود سیستم هیدروپونیک نیاز به خاک به طور کلی حذف شده و در پی آن تحولی در کشاورزی و سایر صنعت های مرتبط با کشت و پرورش گیاهان به وجود آمده است. بنابراین همانطور که اشاره شد دیوار سبزی که به روش هیدروپونیک اجرا شود هیچگونه نیازی به خاک نخواهد داشت و ریشه گیاهان در آب قرار گرفته و کاشته می شود.

رشد گیاهان در کدام یک از روش های بیشتر است؟

یکی از المان های اصلی گیاهان برای رشد و بدست آوردن مواد معدنی از خاک است. در سیستم مدولار گیاهان به وسیله خاکی که ریشه آن ها در آن کاشته شده است مواد غذایی خود را تامین می کنند و در گذشت زمان نیز تنها با جایگزین کردن خاک یا اضافه کردن خاک تازه به بستر قدیمی مشکلی برای گیاهان وجود نخواهد داشت و می توانند رشد طبیعی خود را داشته باشند.

اما درسیستم هیدروپونیک که خاکی وجود ندارد، گیاهان به طور مستقیم از طریق محلول های غذایی که در آب گیاه تزریق می شوند می توانند به هر مواد معدنی و غذایی که برای رشد و فتوسنتز خود به آن نیاز دارند، مستقیما دسترسی داشته باشند و از این جهت گیاه در بهترین حالت خود قرار گرفته و می تواند عمر مفید و بیشتری نسبت به سیستم سنتی داشته باشد.

مصرف آب در سیستم هیدرپونیک و مدولار

بر خلاف باور عام که تصور می کنند چون گیاهان در سیستم هیدروپونیک در آب کاشته شده اند بنابراین مصرف آب بیشتری خواهند داشت جالب است بدانید که در دیوار سبزی که با سیستم هیدروپونیک اجرا شده است حدود 40 و گاها تا 70 درصد در مصرف آب جلوگیری می شود. علت اصلی آن این است که سیستم هیدروپونیک هوشمند است و با توجه به نیاز گیاهان برنامه ریزی می شوند تا به صورت قطره ای (یکی از روش های اجرای سیستم هیدروپونیک) آبیاری شوند. التبه مصرف آب کمتر سیستم هیدروپونیک نسبت  به روش ساده تر مدولار را می توان یک رجحان دانست اما بدانید که در صورت تمایل این امکان وجود دارد که دیوار سبز مدولار نیز به وسیله یک تایمر برنامه ریزی شود تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، گیاهان به صورت خودکار نیز آبیاری، و تا حد زیادی از دغدغه آبیاری گیاهان کاسته شود.

مقایسه هزینه دیوار سبز هیدروپونیک و مدولار

پیشرفت و تکنولوژی لزوما به معنای گران بودن نیست. سیستم هیدروپونیک دارای روش های اجرای متفاوتی نظیر ایروپونیک، جز مد و … است که هزینه های بالایی دارند و البته زمینه کاربردی آن ها نیز به مراتب تخصصی تر است. اما یک دیوار سبز هیدروپونیک که به روش قطره ای اجرا شده باشد هزینه کاملا مناسبی خواهد داشت و نسبت به دیوار سبزمدولار ارزان تر خواهد بود.

بزرگ ترین ایراد سیستم هیدروپونیک

به لطف تکنولوژی، برتری سیستم هیدروپونیک نسبت به سیستم معمولی مدولار کاملا مشخص است. اما نکته ای گفته نشده است محدودیت سیستم هیروپونیک در کشور ایران است. متاسفانه سیستم هیدروپونیک بیشتر در کشورهای توسعه یافته دیده می شود و در کشور عزیزمان این سیستم به قدر کافی جای نیفتاده است و شرکت و مجری هایی که توانایی، ابزار و دانش نصب گرین وال به سبک هیدروپونیک را دارند انگشت شمارند که یکی از علت های اصلی آن را می توان جدید بودن این تکنولوژی دانست.

کلام آخر

همانطور که بارها اشاره شد هیدروپونیک به عنوان یکی از برترین روش های نصب و اجرای گرین وال و حتی کشاورزی  در دنیا بشمار می رود و در این مقاله به چندی از آن ها اشاره کردیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سیستم هیدروپونیک میتوانید از طریق این لینک با مد تماس گرفته و از کارشناسان ما راهنمایی دریافت کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *