دیوار سبز (دیوار زنده)

  • خانه

دیوار سبز (دیوار زنده)

living-wall-or-green-wall

این گیاهان می توانند مستقیماً در زمین و در پای سازه کاشته شوند و یا در گلدان هایی در ارتفاع مشخصی از نما قرار گیرند. گرین وال(دیوار سبز) فناوری جدیدی است که امروزه جایگاه خود را در شهرهای پیشرفته و مترقی جهان پیدا کرده است.هرچند نظریه دیوار سبز نسبتاً جدید است اما ایده آن قرن ها پیش در تمدن بین النهرین و در باغ های معلق بابل که یکی از عجایب هفت گانه جهان است، شکل گرفته است.انواع گرین وال(دیوار سبز)1. گرین وال(دیوار سبز) پانل های مدولاراین سیستم یکی از انواع گرین وال مدولار می باشد. در این سیستم پانل هایی به صورت پیش ساخته بر روی نمای ساختمان نصب می شوند. گیاه به صورت مستقیم داخل هر یک از پانل ها کاشته می شود.انتخاب نوع پوشش گیاهی به لحاظ میزان رشد و شرایط نگهداری و تراکم آن بسیار مهم است و این گیاهان باید با سیستم های ویژه آبیاری( آبیاری اتوماتیک) نگهداری شوند. پانل گرین وال متشکل از صفحات گالوانیزه و خطوط استیل جوشکاری شده است.2. گرین وال(دیوار سبز)داربست مدولاراین سیستم یکی دیگر از انواع گرین وال مدولار می باشد. این روش دارای سازه سبک و سه بعدی بوده که پوشش گیاهی برروی آن رشد می کند. این سازه کاملاً از بدنه اصلی ساختمان جداست.از مزیت های اصلی این روش، پوشش سطوح وسیع و گسترده، شکل پذیری و قابلیت اجرا در انوع فرم ها بخصوص منحنی، تهیه شده از استیل های بازیافتی و قابلیت بازیافت مجدد و امکان اجرای این سیستم به صورت سازه ای خودایستا است.3. گرین وال(دیوار سبز)کابلیاین سیستم که متشکل از کابل های استیل کششی، مهارها و تجهیزات مکمل است و می تواند جهت هر دو نوع پوشش گیاهی با رشد تند و آهسته استفاده شود. در این سیستم گیاهان در درون محفظه های فلزی کاشته شده و بر روی شبکه ها رشد می کنند و آبیاری به صورت قطره ای درون محفظه ها انجام می شود. تنوع در اندازه و الگو از محاسن کاربردی این روش است.در این سیستم که تأثیرات زیبایی شناختی آن به ساختمان ها و محیط های شهری بیش از تأثیرات محیط زیستی اش مورد توجه قرار می گیرد، گیاهان بر روی شبکه ای از کابل های استیل رشد داده می شوند. دیوارهای زنده می توانند به صورت دیوارهای داخلی یا خارجی در ساختمان بکار روند.4. گرین وال(دیوار سبز)نمدیدر این روش گیاهان در کیسه های نمدی کاشته می شوند که قسمت بیرونی آن عایق رطوبت است. این مجموعه توسط قابی به بدنه ساختمان متصل می شود و نمدها به طور مداوم مرطوب نگه داشته می شوند.5.گرین وال(دیوار سبز)هیدروپونیکهیدرو به معنای آب است. در این نوع سیستم، محیط کشت بجای خاک آب می باشد. دو نوع کلی دیوار سبز هیدروپونیک عبارتند از اکتیو و پسیو. مدل اکتیو از یک پمپ مکانیکی بهره می برد در حالیکه مدل پسیو بدون پمپ می باشد

دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. هم چنین تکنیک‌ها و روش-های مختلفی وجود دارد که می‌توان دیوارهای سبز را در ابعادهای متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد.

دیوارهای سبز همچنین به صورت دیوارهای زنده، دیوارهای زیستی، باغ‌های عمودی یا بطور علمی VCWV (دیوارهای پیچیده گیاهی عمودی) نامیده می‌شوند. دیوار سبز دیوار آزاد یا ایستاده‌ای است که به‌طور نسبی یا به‌طور کامل با پوشش گیاهی پوشیده شده‌است.

دیوارهای سبز بسیار با شکوه هستند؛ کاربرد آن‌ها دربام‌های سبز نمای دلنشینی را ایجاد می‌نماید که صرف نظر از مزایای زیست‌محیطی اش، همگان می‌توانند از آن لذت ببرند

گاهی به ابعاد بزرگ آن برای پوشاندن دیوارهای خانه و ساخت محیطی شاداب و با طراوت فکر می‌کنم. سیستم آبیاری اکثر دیوارهای سبز متشکل از یک قاب، سلول‌ها و کانال‌های آبیاری ست. خاک به عنوان یک ماده هادی در گلدان‌ها ست

دیوار زنده که به عنوان دیوار سبز شناخته میشوند، سیستمهای ساختاری هستند که به دیوارهای داخلی و خارجی متصل میشوند و سطوح دیوار را به باغهای عمودی بینظیری تبدیل میکنند.

در داخل فضای اداری، دیوار سبز فضای داخلی را جذابتر میکنند و کیفیت هوا را بهبود میبخشند.

دیوار سبز ما تکهای از طبیعت است که محیط آرامتر و پاکیزهتر را ایجاد میکند.
گیاهان در فضای اداری دارای سه مزیت اصلی میباشد:
گیاهان کیفیت هوا در یک اتاق را بهبود میبخشند. آنها آلایندهها و ترکیبات فرار را در هوا کاهش میدهند و همچنین باعث کاهش گرد و غبار که عامل ایجاد آلرژیهای مختلف میباشد میشوند.
گیاهان اکو و سر و صدا را کاهش میدهند. دیوار سبز عمودی در دفتر شما کمک خواهند کرد که هر سر و صدایی ناخواسته خارجی را از بین ببرید. اگر دفتر شما در نزدیکی یک بزرگراه یا محل ساخت و ساز واقع شده باشد و شما به دنبال آرامش هستید، یک دیوار سبز یک راه حل جادویی و مفید برای این امر میباشد.
گیاهان یک اثر آرام بخش دارند. یک باغ عمودی در دفتر شما نه تنها کیفیت هوا را که کارکنان در حال نفس کشیدن است را بهبود میبخشد بلکه همچنین به بهبود عملکرد سلامت روانی کمک میکند. وجود گیاهان در مجاور افراد باعث کاهش استرس و افزایش احساس آرامش میشود.

دیوار سبز با رویکرد تصفیه هوا توسط گیاهان می تواند آلودگی هوای فضای اداری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد به نحوی که طبق آزمایشات عبور هوا از دیوار سبز حدود 80% فرمالدئید (بوی تازگی و نو بودن، که سرطانزا است)، 50% تولوئن، و 10% تری کلرواتیلن را کاهش میدهد.

دیوار سبز کیفیت هوا در یک اتاق را بهبود میبخشند. آنها آلاینده ها و ترکیبات فرار را در هوا کاهش میدهند و همچنین باعث کاهش گرد و غبار که عامل ایجاد آلرژیهای مختلف میباشد میشوند

علاوه بر این سیستم آبیاری و گیاهان رطوبت نسبی محیط را تا 60 درصد افزایش میدهند که باعث از بین رفتن عوارض خشکی محیط در سلامت پوست و دستگاه تنفسی خواهد شد. رویکرد فیلتر کردن محیط توسط گیاه (Bio Filter) جزو اصلیترین توجهات ما در انتخاب گیاهان دیوار سبز میباشد.